Podsumowanie roku okiem Project Managera: co zostawiam, a co biorę na przyszłość?"
Koniec roku to dla wielu Project Managerów idealny moment na refleksję – zarówno nad zakończonymi projektami, jak i nad własnym rozwojem.
Jako Project Manager wiem, że podsumowanie roku to nic innego jak „Lessons Learned” – kluczowy element każdego projektu, który warto zastosować także w życiu zawodowym i osobistym.
W naszej codziennej pracy analizujemy procesy, monitorujemy postępy, wyciągamy wnioski i szukamy obszarów do poprawy. Dlaczego więc nie zastosować tego podejścia także w ujęciu całorocznym czy w życiu osobistym,? O tym jak zrobić dobre podsumowanie roku i o głównych krokach piszę w osobnym artykule tutaj.
Końcówka roku to zatem idealny moment na refleksję, zatrzymanie się i spojrzenie wstecz na ostatnie 12 miesięcy.
Zadaję sobie pytania, które pozwalają mi lepiej zrozumieć, co działało, co można poprawić i co zostawić za sobą:
✅ Co było moim największym sukcesem?
✅ Jakie wyzwania pokonałam i czego mnie nauczyły?
✅ Które narzędzia i procesy działały, a które nie?
✅ Czego chcę unikać w przyszłym roku?
W dalszej części artykułu dowiesz się dlaczego warto robić takie podsumowanie i jakie pytania jako projekt manager powinieneś sobie zadać podczas przygotowania rocznego przeglądu i podsumowania.
Podsumowanie Roku – Kompletny Workbook Refleksji i Podsumowania
Czy chcesz podsumować swój rok w sposób, który pozwoli Ci nie tylko zamknąć jeden rozdział, ale także otworzyć nowy z jasną wizją i planem?
Podsumowanie Roku – Kompletny Workbook Refleksji i Podsumowania to narzędzie stworzone z myślą o osobach, które chcą świadomie podsumować swoje sukcesy, wyciągnąć lekcje z wyzwań i wkroczyć w nowy rok z energią i jasnymi celami.

Dlaczego warto zadać sobie te 10 pytań jako kierownik projektu?
Rola kierownika projektu to nieustanna praca w dynamicznym środowisku, w którym liczy się skuteczność, precyzja i zdolność do wyciągania wniosków. Podsumowanie roku i odpowiedź na kluczowe pytania to nie tylko szansa na refleksję, ale przede wszystkim na świadomy rozwój. Tego rodzaju analiza pozwala zidentyfikować mocne strony, które warto rozwijać, oraz obszary wymagające poprawy.
Dzięki pytaniom dotyczącym realizacji projektów, wyzwań, narzędzi czy motywacji zespołu możesz lepiej zrozumieć, co działało, a co wymaga zmiany. Lekcje wyniesione z minionych miesięcy to fundament, na którym budujesz swoją skuteczność w nadchodzącym roku.
Podsumowanie roku pozwala także ocenić nie tylko projekty, ale i samego siebie jako lidera. Jednym z punktów Dekalogu Lidera jest inspirowanie i motywowanie innych do rozwoju oraz bycie transparentnym. Tylko jak być transparentnym nie wyciągając wniosków i lekcji, nie robić podsumowań i przeglądów , nie tylko indywidualnych projektów ale naszej pracy całościowo. Warto zastanowić się czy zarządzałeś czasem efektywnie? Czy dbasz o równowagę między pracą a życiem prywatnym? Odpowiedzi na te pytania pomagają zapobiegać wypaleniu zawodowemu i zwiększać Twoją skuteczność jako Project Managera i lidera.
Świadoma retrospektywa to standard w zarządzaniu projektami, który sprawdza się także na poziomie osobistym. Zadając sobie te pytania, możesz zyskać klarowną wizję przyszłości, dzięki której Twoje działania będą bardziej spójne i efektywne. W końcu dobry Project Manager to nie tylko osoba, która dostarcza projekty na czas, ale także lider, który uczy się na swoich doświadczeniach i stale podnosi swoje kompetencje.
10 pytań na podsumowanie roku dla kierownika projektu

Jakie projekty zakończyłem/am w tym roku i które były najbardziej satysfakcjonujące?
– Oceń sukcesy i ich wpływ na organizację oraz Twój rozwój.Jakie wyzwania napotkałem/am podczas realizacji projektów i jak je rozwiązałem/am?
– Przeanalizuj skuteczność swoich strategii zarządzania.Czy moje projekty zostały dostarczone na czas, w ramach budżetu i z oczekiwaną jakością?
– Zidentyfikuj obszary, w których możesz się poprawić.Jakie narzędzia i procesy sprawdziły się najlepiej, a które wymagają ulepszeń?
– Zastanów się, czy Twoje metodyki pracy wspierały osiąganie celów.Jak rozwijałem/am swoje umiejętności jako Project Manager?
– Oceń swój rozwój – od nowych certyfikatów po uczestnictwo w szkoleniach.Czy mój zespół był zaangażowany i zmotywowany przez cały rok?
– Zastanów się, jak zarządzałeś/aś komunikacją, konfliktem i motywacją zespołu.Jakie były najważniejsze lekcje, które wyniosłem/am z projektów w tym roku?
– Przemyśl błędy i sukcesy jako źródło wiedzy na przyszłość.Czy utrzymywałem/am zdrowy balans między pracą a życiem osobistym?
– Oceń, czy Twoje zarządzanie czasem pozwalało uniknąć wypalenia.Jakie działania mogę podjąć w nowym roku, by być jeszcze lepszym liderem i PM-em?
– Zidentyfikuj konkretne obszary rozwoju na nadchodzący rok.Czego chcę unikać w przyszłym roku, by lepiej zarządzać projektami i zespołem?
– Określ nawyki lub podejścia, które warto porzucić, by poprawić efektywność pracy.
Pytania te nie tylko porządkują wydarzenia, ale także pomagają spojrzeć na nie z perspektywy – zarówno sukcesy, jak i wyzwania mogą być cennymi lekcjami.
Lessons Learned – czyli co przyniosły wyzwania?
Nie ma roku bez wyzwań. Może to był trudny klient, zmieniające się wymagania projektu, czy presja czasu? Każde z tych doświadczeń to cenna lekcja. Zadaj sobie pytania:
- Co mogłem/am zrobić inaczej?
- Jakie procesy można było ulepszyć?
- Czego nauczyły mnie trudne momenty?
W pracy Project Managera „Lessons Learned” to standardowy etap zamykania projektu. W życiu może być równie wartościowe – analizując błędy, lepiej przygotowujemy się na przyszłe wyzwania.

Wdzięczność za to, co było
Wdzięczność to kluczowy element podsumowania roku – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Pomyśl o wszystkim, co udało Ci się osiągnąć:
- Projekty dostarczone na czas i w budżecie.
- Współpraca z zespołami, które pomogły Ci osiągnąć sukces.
- Twoje własne lekcje i rozwój zawodowy.
Zatrzymanie się na chwilę i dostrzeżenie małych (i dużych) zwycięstw daje poczucie satysfakcji i motywacji na kolejny rok. Dla mnie wdzięczność to jednak z kluczowych kompetencji i umiejętności skutecznego projekt managera oraz lidera.
Wiecje na temat wdzięczności w zarządzaniu projektami orz roli kierownika projektów w budowaniu kultury wdzięczności pisze w osobnym artykule.

Odpuszczanie – sztuka tworzenia miejsca na nowe
Let it go…
Podsumowanie roku to także czas, by zastanowić się, co już nam nie służy. Jakie nawyki, przekonania, projekty czy relacje warto zostawić za sobą?
Odpuszczanie nie oznacza porażki – to świadoma decyzja, która pozwala zrobić miejsce na nowe możliwości. Jako Project Manager wiem, że backlog musi być od czasu do czasu oczyszczany, aby priorytety pozostały jasne. Podobnie działa to w życiu – gdy pozbędziemy się chaosu, znajdziemy przestrzeń na to, co naprawdę ważne.
Ostatnio zrobiłam przegląd swojej biblioteczki – książek, które już przeczytałam, postanowiłam nie trzymać na półkach. Zamiast tego, kilkadziesiąt tytułów trafiło do szpitalnej biblioteki. Dla mnie to porządek i lekkość, a dla innych – dostęp do nowych historii i wiedzy w trudnym momencie życia.

Ja odpuściłam:
- puste tytuły przy nazwisku
- toksyczne relacje …w pracy jak i kilku „fałszywych ” przyjaciół
- perfekcjonizm, który odbierał mi radość z małych sukcesów i nie pozwalał iść do przodu
- nadmierne obciążenie pracą, które nie pozostawiało miejsca na odpoczynek
- obawę, ze nie dam rady…i z ufnością, konsekwencja i pasja realizuje krok po kroku cele
- poczucie winy i wyrzuty sumienia ze spędzam czas na szkleniach, webinarach w pracy nad swoja marka osobistą i firmą , zamiast …. – Skupiłam się na priorytetach na dany tydzień/miesiąc, które są dla mnie ważne, zamiast na ilości zadań czy oczekiwaniach innych. spedzam bardzo duzo czasu z synami, tzw „quality time” kiedy jestem tylko dl anich, a korona mi z glowy nie spadnie keidy zamowie pierogi
Podsumowując
Podsumowanie roku to Twój moment, by przeanalizować, docenić i odpuścić. Zatrzymaj się na chwilę i zapytaj:
- Co przyniósł mi ten rok?
- Co chcę zabrać ze sobą w przyszłość, a co zostawić za sobą?
Wdzięczność i refleksja to najlepszy sposób, by zakończyć rok z satysfakcją i wejść w kolejny z nową energią. A Ty? Co zostawiasz za sobą, a co bierzesz na kolejny rok?
